Փոխադրման մերժման փոխհատուցում ստանալու հիմնական պայմանները
Ավիաընկերության կողմից Ուղևորի՝ ինքնաթիռ մուտք գործելը մերժելու դեպքում փոխհատուցում ստանալու համար պետք է ներկայացնել առցանց/օնլայն հայտ-դիմում Passenger.am կայքի միջոցով իրավախախտ ավիաընկերությանը, ստորագրել համապատասխան լիազորագիր և կցել էլեկտրոնային եղանակով հետևյալ փաստաթղթերը՝
1. ավիատոմսը, որտեղ նշված է տոմսի ամրագրման տվյալներըը
2. վավեր անձնագրի պատճենը (2-5 էջերի պատճենները PDF ֆորմատով)
3. նստեցման կտրոնը:
Փոխադրման մերժման պատճառ կարող են հանդիսանալ՝
• Ազատ նստատեղերի բացակայությունը
• Տեխնիկական պատճառները
• Ինքնաթիռի չափսերի փոփոխությունը
• Ինքնաթիռի գերծանրաբեռնվածությունը և այլն:
Հատկանշանակ է, որ օդանավակայանի իրավասության ներքո գործող ծառայությունների, պետական սահմանային կամ այլ մարմինների և անձանց կողմից սահման հատելն արգելելու կամ ինքնաթիռ մուտք գործելու այլ խոչնդոտների դեպքում ավիաընկերությունը պատասխանատվություն չի կրում:
Եթե ապացուցված է ավիաընկերության մեղքը, ապա վերջինս պարտավորվում է տրամադրել փոխհատուցում՝ ժամանակին չիրականացրած պարտականությունների և Ուղևորին պատճառած վնասների համար: Տվյալ դեպքում փոխհատուցման գումարի չափը որոշելիս գործում է հաշվարկման նույն մեխանիզմը, ինչ կիրառվում է չեղարկման դեպքում:
Փոխադրման մերժման պարագայում փոխհատուցման գումարի չափը որոշվում է համաձայն Եվրամիության ընդունած կանոնակարգի (261/2004), միջազգային պայմանագրերի և Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համապատասխան կետերի:
Փոխհատուցման գումարը կախված է հետևյալ գործոններից՝
1. Ավիաընկերության հետ կնքված պայմանագրից և նրանում առկա պայմաններից,
2. Թռիչքի հեռավորությունից:
Ուղևորը իրավասու է՝
• ընտրել ավիաընկերության կողմից առաջարկվող չվերթը կամ մերժել այն
• ստանալ ավիատոմսի արժեքի ամբողջական փոխհատուցում: Փոխադրման մերժումը՝ որպես կանոն, տեղի է ունենում չվերթի օրը օդանավակայանում ինքնաթիռ նստեցման ընթացքում կամ գրանցումը սկսելուց մի քանի ժամ առաջ:
Ավիաընկերության պարտականությունները փոխադրման մերժման պարագայում
Փոխադրման մերժման պարագայում Եվրամիության կանոններին համաձայն, ինչպես նաև որոշ ոչ ԵՄ գրանցում ունեցող ավիաընկերությունների դեպքում կարող են կիրառվել հետևյալ լուծումները՝ համաձայն ԵՄ կանոնակարգի.
1. Թռիչքի օրվանից 7-14 օր ժամանակահատվածում տեղեկացնելու դեպքում ավիաընկերությունը պարտավորվում է Ուղևորին առնվազն վճարել ավիատոմսի գնի կեսը կամ առաջարկել այլընտրանքային թռիչք՝ որոշակի պայմանների պահպանմամբ:
2. Թռիչքի օրվանից 7օրից պակաս ժամանակահատվածում պարտավոր է վճարել 250-600 եվրո փոխհատուցում՝ կախված թռիչքի տարածությունից, ինչպես նաև, եթե այլընտրանքային թռիչքի դեպքում Ուղևորը կհասնի նշանակման կետ սկզբնական թռիչքի ժամանման ժամից 2 ժամից ուշ:
3. ավիաընկերությունը պարտավոր է փոխհատուցումը կատարել առավելագույնը մինչև 8 շաբաթվա ընթացքում, սակայն գործնականում այդ ժամկետների խախտման միտում է նկատվում:
Փոխադրման մերժման դեպքում ավիաընկերությունը պարտավորվում է կատարել հետևյալ պայմանները.
• Ուղևորին տրամադրել փոխադրման մերժման վերաբերյալ բացատրություն:
• Առաջարկել Ուղևորին չվերթն իրականացնել նույն կամ այլ ավիաընկերության օդանավով (որից ուղևորը կարող է հրաժարվել):
• Փոխհատուցել գնված նախնական ավիատոմսի ամբողջական արժեքը, եթե Ուղևորն ինքնուրույն ողջամիտ գնով և պայմաններով ավիատոմս է ձեռքբերում:
Ինչպե՞ս ստանալ փոխհատուցում, եթե ուղևորին չեն թույլատրել թռիչքի
Իրավախախտ ավիաընկերությունից փոխհատուցում ստանալու համար Ուղևորը Passenger.am կայքի միջոցով (օնլայն) պետք է ներկայացնի նույն դիմումը, ինչ որ պահանջվում է թռիչքի հետաձգման և չեղարկման համար:
Ի՞նչ անել, եթե օդանավակայանում Ձեզ չեն թույլատրել չվերթին
Եթե օդանավակայանում Ձեզ չեն թույլատրել չվերթին, ապա պարտավոր են ՝
• տրամադրել փոխադրման մերժման վերաբերյալ բացատրություն
• առաջարկել Ձեզ չվերթն իրականացնել նույն կամ այլ ավիաընկերության օդանավով:
Այլընտրանքային օդանավին սպասելը՝ կախված Ձեր ընտրած ուղղությունից,կարող է տևել մի քանի ժամից մինչև մի քանի օր: Այս պարագայում ավիաընկերությունը պարտավոր է պատշաճ կերպով հոգ տանել Ձեր մասին. 2 ժամ սպասելու դեպքում տրամադրել ըմպելիքներ, 4 ժամի դեպքում՝ տաք սնունդ, 8 ժամ սպասելու դեպքում՝ անվճար հյուրանոցային սենյակ, ապահովել փոխադրումը հյուրանոց և հետ՝ օդանավակայան: Այդ ընթացքում ավիաընկերությունը(որոշ ավիաընկերությունների դեպքում) պարտավոր է ապահովել Ձեր ուղեբեռի պահպանումը:
Ինչպե՞ս ստանալ փոխհատուցում փոխադրման մերժման դեպքում
Փոխադրման մերժման դեպքում փոխհատուցում ստանալու համար անհրաժեշտ է իրավախախտ ավիաընկերությանը Passenger.am կայքի միջոցով (օնլայն) ներկայացնել նույն դիմում-հայտը, ինչ որ պահանջվում է թռիչքի հետաձգման և չեղարկման համար՝ տրամադրելով տեղեկատվություն ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Որքա՞ն փոխհատուցում է հնարավոր ստանալ փոխադրման մերժման համար
Փոխադրման մերժման պարագայում փոխհատուցման գումարի չափը որոշվում է համաձայն Եվրամիության ընդունած կանոնակարգի (261/2004), միջազգային պայմանագրերի և Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության համապատասխան:
Փոխհատուցման գումարը կախված է ավիաընկերության հետ կնքված պայմանագրից և կիրառվող միջազգային և ազգային իրավական նորմերից, դատաիրավական պրակտիկայից:
Փոխհատուցում իրավախախտ ավիաընկերության կամ դրան հավասարեցված այլ անձի կողմից ուղևորին տրվում է կախված թռիչքի հեռավորությունից՝
• 250 եվրո՝ մինչև 1500 կմ. թռիչքների դեպքում
• 400 եվրո՝ 1500-3500 կմ. թռիչքների դեպքում
• 600 եվրո՝ 3500 կմ-ից ավել թռիչքների դեպքում:
Ո՞ր դեպքերում է փոխադրման մերժման համար նախատեսվում փոխհատուցում
Փոխադրման մերժման դեպքում գործում է փոխհատուցում ստանալու հնարավորություն Եվրամիության օրենսդրությամբ կարգավորվող ուղղություններով: Հետևաբար, փոխադրման մերժման դիմաց փոխհատուցում կարող եք ստանալ,եթե ՝
1. Ձեր ավիափոխադրումն իրականացվել է Եվրամիությունում գրանցված ավիաընկերության կողմից կամ դեպքը տեղի է ունեցել Եվրամիության տարածքի օդանավակայանից մեկնման ժամանակ:
2. փոխադրման մերժումը տեղի է ունեցել ավիաընկերության մեղքով:
Ո՞ր դեպքերում փոխադրման մերժման համար չի նախատեսվում փոխհատուցում
Փոխադրման մերժման համար փոխհատուցում չի նախատեսվում հետևյալ դեպքերում՝
1. Եթե Փոխադրման մերժման պատճառ են հանդիսացել « արտակարգ իրավիճակները »
2. Եթե ավիաընկերությունը սահմանված ժամկետում տեղեկացրել է Ուղևորին փոխադրման մերժման մասին՝ ներկայացնելով դրա պատճառը և փոխհատուցելով սկզբնական ավիատոմսի արժեքը:

General conditions for getting denial compensation
In case of boarding denial from the airline, the compensation should be claimed by submitting an online claim through the Passenger.am website to be addressed to the airline and Passenger will sign the relevant power of attorney and attach electronically the following documents;
1. The ticket, with the ticket booking information
2. The copy of a valid passport (2-5 pages in PDF format)
3. The receipts and boarding passes when available
The reasons for boarding denial can be
• The absence of a free seat
• Technical reasons
• The change in the size of the plane
• Overbooked plane
• Other reasons
It shall be noted that the airline is not responsible for services that are under the complete jurisdiction of the airport. Furthermore, the airline is not responsible for the denials to cross the border or denied boarding from the control state bodies or physical persons.
What factors do affect the size of the compensation payment?
If the airline’s responsibility is proved, then the latter is obliged to provide compensation for unfulfilled responsibilities and damage caused to the Passenger. In this case for determining the size of refund, is applied the same mechanism as in the case of flight delay.
In case of boarding denial, the compensation size is determined according to the EU Regulation (261/2004), international treaties and the legislation of the Republic of Armenia.
The compensation size depends on the following factors:
1. The carriage contract signed and applicable with the airline and its provisions
2. Flight distance
The passenger is entitled to:
• Choose the flight suggested by the airline or reject it.
• Receive a full compensation of the ticket value. The denied boarding, as a rule, takes place at the airport on the flight day during boarding or several hours before check-in registration.
Airline Responsibilities in case of denied boarding
In case of denied boarding, according to the European Union Regulations, also in case of some non-EU registered airlines, according to the EU Regulations the following solutions can be applied:
1. By notifying the passenger 7-14 days before the flight day, the airline is obliged to pay back the passenger at least the half of the ticket value or suggest an alternative flight with the condition of following certain terms.
2. By informing less than 7 days before the flight day, the airline is obliged to pay a compensation of 250-600 euros, depending on the flight distance. The same is applied if in case of an alternative flight the passenger reaches the destination 2 hours later than in case of the arrival time of the initial flight.
3. The airline is obliged to make the compensation maximum in 8 weeks, although, in practice there is a tendency of systematically violating these dates.
In case of denied boarding the airline is obliged to fulfill the following conditions;
• Provide the passenger with a boarding denial explanation.
• Suggest the Passenger to make a flight by the same or another airline’s plane (which the Passenger can reject).
• Compensate fully the value of the initial ticket, if the Passenger on his own gets a ticket at a reasonable price and conditions.
How to make a claim and receive compensation for denied boarding
For getting compensation from the airline, the Passenger through the Passenger.am website, should submit the same online claim as in case of flight delay or cancellation.
What to do if you were denied boarding at the airport?
In case you were denied boarding at the airport, they are obliged to
• Provide explanation for boarding denial
• Suggest you to make a flight by the airplane of the same or another airline
Waiting for the alternative airplane depending on the chosen direction can last from several hours to several days. In this case the airline is obliged to take a proper care of you: in case of 2 hours waiting the airline is obliged to provide the passengers with refreshments, in case of 4 hours – meals, in case of 8 hours waiting – a hotel accommodation and transport between the airport and the hotel. Meanwhile, the airline (some airlines) is obliged to provide luggage maintenance.
How to get compensation in case of boarding denial?
In case of boarding denial to get a compensation from the airline you need to submit an online claim through Passenger.am website  - the same claim as in the case of flight delay or cancellation, providing information about the situation.
How much cash compensation is it possible to get for boarding denial?
In case of boarding denial the compensation size is determined according to the EU 261/2004 Regulation, international treaties and the legislation of the Republic of Armenia.
The compensation size depends on the contract of carriage signed with the airline, a number of national and international legal instruments.
The airline or other responsible person compensates the Passenger according to the flight distance.
• 400euro for flight distances between 1500 km-3500 km
Which are the cases when compensation for boarding denial is provided?
In case of boarding denial there is a chance to get compensation to the directions regulated by the European Union legislation. Therefore, you are eligible to get boarding denial compensation, if
1. The air carrier is registered in the European Union or the incident took place during the departure from the airport located in the territory of the European Union.
2. The airline is responsible for the boarding denial.
Which are the cases when no compensation is provided for boarding denial?
Compensation is not provided in case of boarding denial in the following cases
1. If the boarding denial was due to ''extraordinary circumstances''
2. If the airline informed the Passenger about the boarding denial and introduced the reasons of the denial and compensated the initial price of the ticket.